Dzisiaj jest sobota, 27 kwietnia 2024 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Kobieta jest idealną, bo jest kobietą. "

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

„Był taki wrzesień…”   1 września 1939 r. w polskich szkołach nie zabrzmiał dźwięk pierwszego dzwonka.

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

W środę, 19 czerwca 2019 r., na uroczystej gali pożegnaliśmy absolwentów naszej szkoły.

ŻEGNAJ SZKOŁO

W tym roku wyjątkowo wcześnie, gdyż już w środę, 19 czerwca, rozstaliśmy się ze szkołą na okres letniego wypoczynku.

Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

W przeddzień zakończenia roku szkolnego odbył się apel SU, na którym podsumowano całoroczną pracę uczniów.

Całoroczne podsumowanie pracy Spółdzielni Uczniowskiej "Plusik"

Spółdzielnia Uczniowska "Plusik" liczy 15 członków. Głównym celem działalności jest prowadzenie sklepiku szkolnego.

Ostatni występ

W dniu 12 czerwca o godz. 16.00 uczniowie klasy III A z koła teatralnego „Przyjaciele” zaprezentowali przedstawienie pt. „Poczekalnia”.  

  • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

  • POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

  • ŻEGNAJ SZKOŁO

  • Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

  • Całoroczne podsumowanie pracy Spółdzielni Uczniowskiej "Plusik"

  • Ostatni występ

VII a SP 2019/2020

 

Klasa VII a Szkoły Podstawowej - wych. Agnieszka Maciąga


 

Liczba uczniów: 15


Dziewczęta:

1. Dudys Oliwia

2. Emilia Jaromin

3. Amelia Jończy

4. Nikola Klimowska

5. Oliwia Kuś

6. Milena Rejman

7. Maria Spadek

8. Nicola Szymik


Chłopcy:

1. Kamil Dudziak

2. Sebastian Dyduch

3. Kacper Gasidło

4. Jacob Langenfeld

5. Jakub Pasternak

6. Miłosz Piskorek

7. Adrian Przystał


 

 

Samorząd klasowy:

Przewodniczący - Kamil Dudziak 

Zastępca przewodniczącego - Kacper Gasidło 

Skarbnik - Amelia Jończyk

 

 

Trójka klasowa:

Przewodnicząca - p. Sabina Jończyk 

Zastępca przewodniczącej - p. Jolanta Langenfeld 

Skarbnik - p. Agata Spadek

 

 

Klasa opiekuje się salą nr 69.

 

 



Wycieczka na Równicę

12 czerwca klasy 6a i 6b pod opieką swoich wychowawczyń oraz p. D. Gwiazdoń ruszyły do Ustronia.


Celem wycieczki była przede wszystkim integracja zespołów klasowych i dobra zabawa.

Podczas ciekawych, zabawnych konkurencji oraz zadań szóstoklasiści mieli okazję udoskonalić umiejętności współpracy i rozwiązywania problemów. Dzięki animatorom wszyscy uczniowie przez kilka godzin mogli spróbować swoich sił podczas różnych konkurencji. Na zakończenie dnia chętni mogli skorzystać z atrakcji parku linowego.

Wycieczka była udana, choć dla niektórych za krótka – pod wieczór byliśmy już w Nowej Wsi – więc planujemy następny wyjazd, tym razem na dłużej, bo już wszyscy wiedzą jak cenną wartością jest działanie zespołowe. A gdzie lepiej działać w grupie niż na łonie natury? Tymczasem jednak szykujemy się do wakacji, żeby skorzystać z zasłużonego odpoczynku.


 

Agata Terlikowska

 


 

Świat bez przemocy - jak to zrobić?

Uczniowie kl. 5a i 6a w dniu 25 kwietnia, kolejny raz wzięli udział w Programie Edukacji Medialnej KinoSzkoła, pod opieką pań B. Szczupak i B. Matusiak.

W Domu Kultury w Kętach wysłuchali prelekcji „Do czego może prowadzić przemoc?”, a następnie obejrzeli film pt. „Mały gangster”. Prowadzący pogadankę naświetlił uczniom różnice pomiędzy złością, agresją i przemocą. Zwrócił uwagę na rodzaje oraz skutki przemocy, ale też rolę osób biorących w niej udział: sprawcy – ofiary – świadka. Skąd się bierze przemoc wśród ludzi? Czy radzenie sobie z przemocą jest łatwe? Świat bez przemocy – jak to zrobić? Na te trudne pytania próbowali odpowiedzieć młodzi słuchacze wspólnie z prowadzącym. Prelekcję zakończyło stwierdzenie skierowane do uczniów: Pamiętajcie, że nie jesteście sami z tym, co was spotyka.

Bohater filmu „Mały gangster” - Rik Boskamp, syn niezaradnego księgowego, pragnie tylko jednego - aby inni chłopcy przestali go gnębić w szkole. Zainspirowany filmem o mafii wpada na pewien pomysł. Namawia ojca do przeprowadzki i robi wszystko, żeby nowi sąsiedzi myśleli, że jego ojciec Paul to groźny mafijny boss. Na początku dobrze się układa, Rik zyskuje w szkole mocną pozycję, a wszyscy boją się Paula i traktują ojca i syna z szacunkiem. Jednak po jakimś czasie pojawia się dawny szkolny prześladowca...


Uczniowie obejrzeli błyskotliwą komedię, która pokazuje, jak radzić sobie z przekornym ciągiem wydarzeń. Zapamiętają, że sposobem na przemoc nie jest nigdy przemoc.

 


Beata Matusiak



DZIEŃ KOBIET

Chłopcy z kl. VIa przygotowali dla swoich koleżanek niespodziankę z okazji Dnia Kobiet. Były życzenia, pyszna pizza oraz zabawy przygotowane przez chłopaków. Dziewczynki losowały z kapelusza zadania do wykonania, wykonywały ćwiczenia gimnastyczne, śpiewały i tańczyły.

Wszystkim dopisywał dobry humor. Lekcję spędziliśmy w miłej atmosferze. Chłopcy stanęli na wysokości zadania i do końca zachowali klasę, sprzątając salę po imprezie.

 

Wychowawczyni - Agnieszka Maciąga

 

 

Klasowa wigilijka

W piątek 21. grudnia klasa VIa spotkała się na klasowej wigilijce. Odświętnie ubrani,  po odczytaniu słów Ewangelii wg św. Łukasza przełamaliśmy się opłatkiem i zasiedliśmy do nakrytego białym obrusem suto zastawionego „stołu”. Na wigilijce gościliśmy p. Magdalenę Węglińską. Na stole królował barszczyk z uszkami, pyszne krokiety, makowiec, chałka z miodem, orzechy, świąteczne wypieki, owoce, soki.


Dziękuję serdecznie szóstoklasistom i ich rodzicom za pomoc w zorganizowaniu wigilijki.

 

 

Wychowawczyni – Agnieszka Maciąga

 

 

Czy świat może istnieć bez informacji?

Na pytanie "Czy świat może istnieć bez informacji?" próbowali odpowiedzieć sobie uczniowie z klasy VIa. Udało im się to z pomocą pani Justyny Motyki, która w środę, 21 listopada zaprosiła ich na lekcję biblioteczną.


Były to zajęcia z zakresu edukacji medialnej, na których zostały poruszone ważne zagadnienia związane ze środkami masowego przekazu i ich wpływu na odbiorców.


Szóstoklasiści pracując w grupach nauczyli się odróżniać prasę tabloidową od opiniotwórczej, informację od opinii. Mogli wcielić się w rolę dziennikarzypracujących dla różnych mediów, przygotowując krótkie nagłówki prasowe, zapowiedź radiową, redagując tytuł artykułu internetowego oraz relację na żywo, którą reporter wygłosiłby przed kamerą telewizyjną.


Dowiedzieli się, że zadaniem dziennikarzy jest przekazywanie rzetelnych i bezstronnych informacji oraz różnorodnych opinii zgodnie z tzw. etyką dziennikarską. Są już jednak świadomi, że dziennikarze jako twórcy przekazu medialnego mają duży wpływ na opinię publiczną oraz polityków, ale sami też mogą ulegać ich wpływom. Korzystając ze słownika, poznali znaczenie pojęcia „populizm”, które w języku mediów zrobiło zawrotną karierę.


Zajęcia biblioteczne, przeprowadzone w tak ciekawej formie, uzmysłowiły nam, że informacja we współczesnym świecie ma ogromne znaczenie. Trzeba tylko nauczyć się odróżniać rzetelne, wiarygodne fakty od powierzchownych, sensacyjnych doniesień, które próbują manipulować odbiorcą.


Dziękujemy serdecznie Pani Justynie za zaproszenie do biblioteki w Dworku, profesjonalnie przeprowadzone zajęcia, ciekawą dyskusję, mądre pytania i odpowiedzi oraz kreatywne zadania.

 


Wychowawczyni - Agnieszka Maciąga




Sukces Zuzi Gizickiej

11 grudnia 2018 roku w Urzędzie Gminy Kęty odbyło się uroczyste wręczenie nagród autorom zwycięskich prac w Rodzinnym Konkursie Ekologicznym „Czyste powietrze wokół Nas” zorganizowanym przez Gminę Kęty.


Celem konkursu była popularyzacja wiedzy na temat ochrony powietrza oraz prawidłowych nawyków i zachowań zapobiegających jego zanieczyszczeniu, zachęcenie do podejmowania praktycznych działań na rzecz ochrony powietrza, a także rozwijanie świadomości ekologicznej i poczucia odpowiedzialności za stan środowiska. Konkurs przewidziany był dla trzech kategorii wiekowych.

Uczennica naszej szkoły, Zuzanna Gizicka z kl. 6a wykonała plakat promujący ochronę powietrza i w kategorii II zdobyła I miejsce.

Na konkurs zgłoszono ponad 50 prac, które zostały ocenione pod kątem: zgodności z tematem konkursu, oryginalności pomysłu, walorów artystycznych oraz estetyki wykonania. Komisja Konkursowa jednogłośnie stwierdziła, że wszystkie zgłoszone prace były na bardzo wysokim poziomie, zachwycały wykonaniem i zastosowaniem różnorodnych technik oraz kreatywnością przedstawienia tematu. Zwycięskie prace można obejrzeć w Domu Kultury w Kętach. Wystawa potrwa do 21 grudnia br.


Zuzannie i jej Rodzicom serdecznie gratulujemy!

 

Beata Matusiak

źródło: Info Kęty

 


Mikołaje są wsród nas

6 grudnia klasa VIa tradycyjnie obchodziła mikołajki. Każdy mógł zostać Mikołajem i sprawić radość wylosowanej koleżance lub koledze. Uśmiechnięte buzie obdarowanych świadczą o tym, że zawartość otrzymanych torebek prezentowych przypadła im do gustu. Widocznie wszyscy w tym roku byli grzeczni.

„Mikołajkowy” charakter tego dnia podkreślały czerwone stroje i czapki uczniów, gustowne rogi reniferów i in. ciekawe elementy garderoby.

Osoby, które wykonały gazetkę ścienną poświęconą mikołajkom oraz ubierające choinkę również stanęły na wysokości zadania. W klasie czuć już przedsmak świąt, a mikołajkowa lekcja wychowawcza przebiegła w radosnej atmosferze.

 

Wychowawczyni – Agnieszka Maciąga

 

 

„Był sobie pies”

 

4 grudnia klasa obejrzała film „Był sobie pies” w Domu Kultury w Kętach w ramach Programu Edukacji Medialnej KinoSzkoła.

Film poprzedziła krótka prelekcja na temat odpowiedzialności i szacunku wobec zwierząt. Prowadząca skłoniła uczniów do rozważań o wartości przyjaźni między człowiekiem a jego pupilem. Podkreśliła, że posiadanie zwierzęcia w domu (psa, kota, chomika, żółwia, papugi i innych) wiąże się z wrażliwością i odpowiedzialnością. Decydując się na zwierzaka należy poznać jego potrzeby i należycie wywiązywać się z obowiązków związanych z opieką nad nim. Ludzi i zwierzęta łączą uczucia.

„Był sobie pies” to historia czworonoga o imieniu Bailey, który zastanawia się nad sensem życia. Przechodząc koleje losu i różne rasy stara się wykorzystywać swoją sytuację, co nie zawsze podoba się jego właścicielom, ale zawsze dostarcza momentów do refleksji, jak i do śmiechu. Film ukazuje życie według psa, codzienne radości, postrzeganie świata, ale też różne strony odpowiedzialności związanej z opieką nad czworonogiem – pozytywne i negatywne, radosne i bolesne.

Obraz dostarczył młodym widzom wielu wzruszeń i stał się mądrą lekcją skierowaną przede wszystkim do tych, którzy marzą o posiadaniu psa.

 

Beata Matusiak

 

 

 

 


Happening proekologiczny

14 listopada klasa VIa wzięła udział w happeningu proekologicznym, który miał miejsce na placu przed Domem Kultury w Kętach.

Zebranych uczniów przywitał pan burmistrz Krzysztof Jan Klęczar, ponieważ organizatorem wydarzenia była Gmina Kęty, a sam happening odbywał się w ramach realizacji projektu „GMINA KĘTY. Czyste powietrze - NASZA wspólna sprawa. Modernizacja źródeł ogrzewania na paliwa stałe w indywidualnych gospodarstwach domowych".

Spotkanie, w którym uczestniczyły szkoły z naszej gminy, miało na celu uświadomienie, jak ważne jest zachowanie czystego powietrza. Uczniowie zaprezentowali własnoręcznie wykonane transparenty oraz plakaty autorstwa uczniów z kl. IIIB gimnazjum. Amelia z kl. VIa zredagowała list – apel do osób palących śmieci w domowych kotłach. Niektóre banery i plakaty można z obejrzeć na korytarzu na pierwszym piętrze.

Zaangażowani uczniowie otrzymali zdrowe, ekologiczne upominki oraz gry i puzzle o tematyce ekologicznej, które zostaną przekazane do świetlicy szkolnej.


Wychowawczyni - Agnieszka Maciąga

 




Dzień pełen wrażeń

18 października uczniowie klasy VI a odwiedzili Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, gdzie wzięli udział w warsztatach Drogi do niepodległości.


Zostały one przygotowane przez pracowników muzeum z okazji 100.rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Prowadzący zajęcia dr Andrzej Małysa przybliżył uczniom zagadnienia związane z I wojną światową. Omówił strony biorące udział w konflikcie. Podjął tematykę sytuacji Polaków w czasie wojny, przybliżył historię i walkę Legionów Polskich. Ciekawostką dla uczniów były informacje dotyczące mieszkańców Kęt i ich udział w tamtych tragicznych wydarzeniach. W części warsztatowej uczniowie wykonywali z papieru kotyliony w barwach narodowych.

Z muzeum klasa udała się do Domu Kultury, gdzie wzięła udział w prelekcji, która dotyczyła problemu tolerancji i akceptacji wśród młodzieży. Po ciekawej dyskusji wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli wzruszający film pt. ,,Cudowny chłopak”.

 

Grażyna Wasztyl

 


<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 11