Dzisiaj jest sobota, 27 kwietnia 2024 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Kobieta jest idealną, bo jest kobietą. "

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

„Był taki wrzesień…”   1 września 1939 r. w polskich szkołach nie zabrzmiał dźwięk pierwszego dzwonka.

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

W środę, 19 czerwca 2019 r., na uroczystej gali pożegnaliśmy absolwentów naszej szkoły.

ŻEGNAJ SZKOŁO

W tym roku wyjątkowo wcześnie, gdyż już w środę, 19 czerwca, rozstaliśmy się ze szkołą na okres letniego wypoczynku.

Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

W przeddzień zakończenia roku szkolnego odbył się apel SU, na którym podsumowano całoroczną pracę uczniów.

Całoroczne podsumowanie pracy Spółdzielni Uczniowskiej "Plusik"

Spółdzielnia Uczniowska "Plusik" liczy 15 członków. Głównym celem działalności jest prowadzenie sklepiku szkolnego.

Ostatni występ

W dniu 12 czerwca o godz. 16.00 uczniowie klasy III A z koła teatralnego „Przyjaciele” zaprezentowali przedstawienie pt. „Poczekalnia”.  

  • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

  • POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

  • ŻEGNAJ SZKOŁO

  • Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

  • Całoroczne podsumowanie pracy Spółdzielni Uczniowskiej "Plusik"

  • Ostatni występ

Historia szkoły

Pierwsza szkoła w Nowej Wsi działała już od 1-go lutego 1886 roku, druga - została wybudowana w latach 1911-1914 i mieściła się w obecnym budynku Domu Nauczyciela. W czasie wojny zaginął cały inwentarz kancelaryjny - w tym kronika prowadzona od chwili powstania pierwszej szkoły, dzienniki klasyfikacyjne, wszystkie akta i pisma urzędowe. Zniknęły też książki, obrazy i portrety. Czego nie wywieziono, zostało spalone lub przewieziono do fabryki papieru w Czańcu. W posiadaniu szkoły znajdują się rękopisy Karola Pielesza przedwojennego jej kierownika, który tuż po wojnie opisał perypetie szkoły w latach 1939-1945.

 

1-go września 1939 roku szkoła została zamknięta na okres siedmiu tygodni - w tym czasie kierownik szkoły przebywał w niewoli. Po powrocie Karol Pielesz rozpoczął starania o zezwolenie na utworzenie szkoły polskiej. Władze niemieckie zgodziły się z zastrzeżeniem usunięcia z nauki w szkole historii i geografii, a język niemiecki uwzględnić na życzenie dzieci. Po półtora miesiąca przyszedł nakaz, by naukę przerwać. W kwietniu 1940 roku rozpoczęły się aresztowania nauczycieli i księży. Dyrektor szkoły został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen. Od tego momentu w szkole uczono już tylko po niemiecku. Tak było do marca 1941 roku, po czym władze niemieckie zakazały nauki w ogóle.

 

Karol Pielesz powrócił z obozu i końca wojny doczekał w Kętach pomagając w organizowaniu szkoły w Leszczynach. Uroczystym nabożeństwem 15-go lutego 1945 roku rozpoczęła się nauka szkolna. Zapisanych zostało 254 uczniów. Najwięcej do pierwszej klasy. Do szkoły powrócił Karol Pielesz i objął jej kierownictwo. Nauka w klasach polegała przeważnie na ćwiczeniach pamięciowych, bo przecież nie było podręczników i zeszytów. Rok szkolny zakończył się 15-go lipca 1945 roku nabożeństwem w kościele parafialnym w Kętach.

 

Kolejnym dyrektorem-kierownikiem został Marian Christ, będący nauczycielem tejże szkole, który wpisał do kroniki, że w 1947 roku zapisało się 251 uczniów. W roku szkolnym 1964/65 szkoła liczy już dziewięć oddziałów i staje się coraz bardziej ciasno. Kolejnym dyrektorem zostaje Jan Wójcik. Nauczyciele i komitet rodzicielski czynią starania, by szkoła dostała dodatkowe pomieszczenia. Na terenie Wsi powstaje Społeczny Komitet Budowy Szkoły i Dróg. Coraz trudniejsze warunki nauki zmuszają mieszkańców w Nowej Wsi do budowy szkoły w czynie społecznym.

 

W 1969 roku kierownikiem został Marian Patuła. Wtedy uczniów było już 378. Buduje się nowa szkoła, której oddanie nastąpiło 31-go grudnia 1970 roku, a 1-go lutego odbyły się uroczystości jej otwarcia. W niej uczą się dzieci do dnia dzisiejszego. Patronem nowej szkoły został gen. Władysław Sikorski.

 

W roku 1985 szkoła otrzymała prawo posiadania sztandaru. W latach osiemdziesiątych dyrektorami byli kolejno: Zbigniew Jarosz (1982), Stanisław Drabek (1984), Barbara Piasecka (1985) i Zofia Królicka (1986). Od 1990 roku, przez kolejne 16 lat, funkcję tę pełniła Joanna Dela.


W roku 1999 w ramach reformy systemu oświatowego powstało Gimnazjum, którego dyrektorem została Hermina Dudziak, zaś dyrektorem 6-klasowej Szkoły Podstawowej nadal Joanna Dela.


W roku 2006 miały miejsce kolejne zmiany. W wyniku połączenia Szkoły Podstawowej i Gimnazjum powstał Zespół Szkolno-Gimnazjalny, którego pierwszym dyrektorem była Hermina Dudziak.


W dniu 1 września 2011 roku stanowisko dyrektora objął jeden z nauczycieli Zespołu, a zarazem – po raz pierwszy w historii tej szkoły – również jej absolwent, Grzegorz Żak. Nowy dyrektor obowiązki wicedyrektora powierzył Łucji Listwan.

 

Od 1 września 2017 roku wdrażana jest kolejna reforma struktury polskiego szkolnictwa. Dotychczasowe Gimnazjum zostało włączone do 8-klasowej Szkoły Podstawowej.