Dzisiaj jest sobota, 27 kwietnia 2024 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Kobieta jest idealną, bo jest kobietą. "

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

„Był taki wrzesień…”   1 września 1939 r. w polskich szkołach nie zabrzmiał dźwięk pierwszego dzwonka.

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

W środę, 19 czerwca 2019 r., na uroczystej gali pożegnaliśmy absolwentów naszej szkoły.

ŻEGNAJ SZKOŁO

W tym roku wyjątkowo wcześnie, gdyż już w środę, 19 czerwca, rozstaliśmy się ze szkołą na okres letniego wypoczynku.

Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

W przeddzień zakończenia roku szkolnego odbył się apel SU, na którym podsumowano całoroczną pracę uczniów.

Całoroczne podsumowanie pracy Spółdzielni Uczniowskiej "Plusik"

Spółdzielnia Uczniowska "Plusik" liczy 15 członków. Głównym celem działalności jest prowadzenie sklepiku szkolnego.

Ostatni występ

W dniu 12 czerwca o godz. 16.00 uczniowie klasy III A z koła teatralnego „Przyjaciele” zaprezentowali przedstawienie pt. „Poczekalnia”.  

  • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

  • POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

  • ŻEGNAJ SZKOŁO

  • Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

  • Całoroczne podsumowanie pracy Spółdzielni Uczniowskiej "Plusik"

  • Ostatni występ

VI a SP 2019/2020

 

Klasa VI a Szkoły Podstawowej - wych. Beata Matusiak


 

Liczba uczniów: 17


Dziewczęta:

1.  Sonia Dudys

2.  Martyna Gawlińska

3.  Zuzanna Grzywa

4.  Karolina Lipowska

5.  Amelia Pałamarczuk

6.  Wiktoria Płonka

7.  Martyna Pysz

8.  Adrianna Słonka

9.  Nadia Sokół

10. Anna Szyszka

11. Karolina Wojewodzic

12. Weronika Wojewodzic


Chłopcy:

1. Bartłomiej Dąbrowski

2. Wojciech Jończy

3. Szymon Miksa

4. Jakub Piskorek

5. Jakub Ziętek

 


Samorząd klasowy:

Przewodnicząca - Anna Szyszka

Zastępca przewodniczącej - Weronika Wojewodzic

Skarbnik - Martyna Gawlińska



Trójka klasowa:

Przewodnicząca - p. Bogusława Pysz

Zastępca przewodniczącej - p. Lucyna Sokół

Skarbnik - p. Katarzyna Lipowska

 

 

Klasa opiekuje się salą nr 54.

 

 



Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego

W słoneczny poniedziałek, 27 maja, wszyscy uczniowie kl. 5a i 5b zwiedzili Ojcowski Park Narodowy pod opieką pań: B. Paśniewskiej, A. Spili i B. Matusiak.

Wraz z przewodnikiem zobaczyli najcenniejszy fragment Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, zbudowanej ze skał wapiennych, które wskutek procesów krasowienia wytworzyły liczne doliny i jaskinie. Część Doliny Prądnika objęto ochroną i utworzono tu Ojcowski Park Narodowy.

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy się od miejsca, gdzie znajduje się najbardziej osobliwa skała – Maczuga Herkulesa. Stąd blisko do zamku w Pieskowej Skale, najcenniejszego zabytku pochodzącego z XIV wieku, którego historię interesująco przedstawił przewodnik.

W Ojcowie mieliśmy okazję zwiedzić Ekspozycję Przyrodniczą im. Władysława Szafera – światowej sławy botanika, inicjatora utworzenia parku. Tu obejrzeliśmy krótki film, a później ciekawe eksponaty ukazujące budowę geologiczną okolicy oraz miejscową florę i faunę.

Bogactwo przyrody i unikatowy krajobraz podziwialiśmy pokonując 6 km trasę czarnym szlakiem prowadzącym do Jaskini Łokietka, w której według legendy chronił się król. W drodze powrotnej przewodnik przypomniał, jak należy korzystać z mapy turystycznej i spacerem dotarliśmy do Bramy Krakowskiej, a poniżej do niezwykłego źródełka.

Podczas wędrówki rozpoznawaliśmy wybrane gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych, jak też zauważonych zwierząt charakterystycznych dla Ojcowskiego Parku Narodowego. Przewodnik wyjaśnił, czym jest ochrona ścisła i czynna oraz jakie działania podejmuje człowiek w celu zachowania lub przywrócenia przyrodzie jej określonych cech.

Wycieczka była udana, świadczą o tym miłe wspomnienia i zadowolenie jej uczestników.



Wychowawczyni - Beata Matusiak


 


Świat bez przemocy - jak to zrobić?

Uczniowie kl. 5a i 6a w dniu 25 kwietnia, kolejny raz wzięli udział w Programie Edukacji Medialnej KinoSzkoła, pod opieką pań B. Szczupak i B. Matusiak.

W Domu Kultury w Kętach wysłuchali prelekcji „Do czego może prowadzić przemoc?”, a następnie obejrzeli film pt. „Mały gangster”. Prowadzący pogadankę naświetlił uczniom różnice pomiędzy złością, agresją i przemocą. Zwrócił uwagę na rodzaje oraz skutki przemocy, ale też rolę osób biorących w niej udział: sprawcy – ofiary – świadka. Skąd się bierze przemoc wśród ludzi? Czy radzenie sobie z przemocą jest łatwe? Świat bez przemocy – jak to zrobić? Na te trudne pytania próbowali odpowiedzieć młodzi słuchacze wspólnie z prowadzącym. Prelekcję zakończyło stwierdzenie skierowane do uczniów: Pamiętajcie, że nie jesteście sami z tym, co was spotyka.

Bohater filmu „Mały gangster” - Rik Boskamp, syn niezaradnego księgowego, pragnie tylko jednego - aby inni chłopcy przestali go gnębić w szkole. Zainspirowany filmem o mafii wpada na pewien pomysł. Namawia ojca do przeprowadzki i robi wszystko, żeby nowi sąsiedzi myśleli, że jego ojciec Paul to groźny mafijny boss. Na początku dobrze się układa, Rik zyskuje w szkole mocną pozycję, a wszyscy boją się Paula i traktują ojca i syna z szacunkiem. Jednak po jakimś czasie pojawia się dawny szkolny prześladowca...


Uczniowie obejrzeli błyskotliwą komedię, która pokazuje, jak radzić sobie z przekornym ciągiem wydarzeń. Zapamiętają, że sposobem na przemoc nie jest nigdy przemoc.

 


Wychowawczyni - Beata Matusiak



 

Dzień Kobiet

To miła tradycja utrzymywana również w naszej klasie. Chłopcy jak co roku złożyli wszystkim dziewczynkom oraz pani wychowawczyni życzenia, wręczyli wiosenne tulipany i atrakcyjne kubki. Przygotowali również zabawę „Szkolna Familiada”, w której podzielone na dwa zespoły koleżanki, w doskonałych humorach odpowiadały na zadawane im pytania. Chłopcy zadbali też o poczęstunek dla wszystkich w postaci pysznych czekoladowych babeczek. Świętowanie Dnia Kobiet przebiegało w dobrych nastrojach i przyjemnej atmosferze.

Dziękujemy kolegom za miłe niespodzianki!


Wychowawczyni - Beata Matusiak


 

 

Wigilijka

Tuż przed świętami, 21 grudnia odbyła się tradycyjna klasowa wigilijka. Dzieląc się opłatkiem składaliśmy sobie świąteczne i noworoczne życzenia. Potem zasiedliśmy do wspólnego stołu i częstowaliśmy się pierniczkami, babeczkami, owocami i innymi słodkościami. Podczas spotkania -  przy dźwiękach ulubionych kolęd - przypomnieliśmy sobie zwyczaje związane ze świętami. Ten wyjątkowy dzień zakończył się w szkole uroczystą akademią z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu wigilijnego spotkania.


Wychowawczyni - Beata Matusiak

 

 

 

 





Mikołajki

Tradycyjne klasowe Mikołajki odbyły się 5 grudnia na godzinie wychowawczej. Wszyscy dostaliśmy upominki! Było dużo zaskoczenia i zadowolenia, śmiechu i zabawy w rozpakowywaniu prezentów. Warunkiem otrzymania paczki było skierowanie kilku ciepłych, serdecznych słów pod adresem darczyńcy - atmosfera zrobiła się wyjątkowo miła i przyjazna.

 

Wychowawczyni - Beata Matusiak

 

 

„Był sobie pies”

 

4 grudnia klasa obejrzała film „Był sobie pies” w Domu Kultury w Kętach w ramach Programu Edukacji Medialnej KinoSzkoła.

Film poprzedziła krótka prelekcja na temat odpowiedzialności i szacunku wobec zwierząt. Prowadząca skłoniła uczniów do rozważań o wartości przyjaźni między człowiekiem a jego pupilem. Podkreśliła, że posiadanie zwierzęcia w domu (psa, kota, chomika, żółwia, papugi i innych) wiąże się z wrażliwością i odpowiedzialnością. Decydując się na zwierzaka należy poznać jego potrzeby i należycie wywiązywać się z obowiązków związanych z opieką nad nim. Ludzi i zwierzęta łączą uczucia.

„Był sobie pies” to historia czworonoga o imieniu Bailey, który zastanawia się nad sensem życia. Przechodząc koleje losu i różne rasy stara się wykorzystywać swoją sytuację, co nie zawsze podoba się jego właścicielom, ale zawsze dostarcza momentów do refleksji, jak i do śmiechu. Film ukazuje życie według psa, codzienne radości, postrzeganie świata, ale też różne strony odpowiedzialności związanej z opieką nad czworonogiem – pozytywne i negatywne, radosne i bolesne.

Obraz dostarczył młodym widzom wielu wzruszeń i stał się mądrą lekcją skierowaną przede wszystkim do tych, którzy marzą o posiadaniu psa.

 

Wychowawczyni - Beata Matusiak

 

 

 

 


Rok szkolny 2018/2019

.

Wycieczka uczniów klas czwartych do Bochni

W poniedziałek, 4 czerwca, uczniowie z klas: 4a i 4b zwiedzili Kopalnię Soli w Bochni, najstarszą na ziemiach polskich kopalnię soli kamiennej, skarb światowego dziedzictwa UNESCO.

Wędrowali trasą turystyczną z przewodnikami pod opieką nauczycieli: p. B. Paśniewskiej, p. M. Chrostek i p. B. Matusiak. Podróż rozpoczęła się od zjazdu do kopalni windą górniczą na głębokość 212 m, a następnie przejazdu podziemną kolejką. Na trasie towarzyszyła zwiedzającym ciekawa ekspozycja multimedialna, która w niespotykany sposób prezentowała wieki historii solnego górnictwa, piękno solnych komór oraz wspaniałych geologicznych formacji.

Szlak zwiedzania prowadził również przez kopalniane kaplice, które pełniły ważne funkcje, od miejsc kultu, źródeł otuchy, zapewniania bezpieczeństwa górnikom, po doskonały punkt orientacyjny.

Zwieńczeniem wizyty w kopalni był pobyt w największej spośród bocheńskich komór solnych – komorze Ważyn. Tam uczniowie mieli czas na chwilę odpoczynku, zakup pamiątek i smaczne przekąski w podziemnym bufecie.

Pobyt w zabytkowych wyrobiskach kopalni - w prawdziwym podziemnym labiryncie pod miastem - dostarczył czwartoklasistom wyjątkowych wrażeń z niezwykłej podróży w czasie.


 

Wychowawczyni -  Beata Matusiak


 

 

Uczestniczymy w projekcie KinoSzkoła

W poniedziałek 23 kwietnia uczniowie wraz z wychowawcą wyruszyli pieszo do Domu Kultury w Kętach na film pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”.


Seans filmowy poprzedziła prelekcja o sztuce wyrażania emocji. Uczniowie poznali znaczenie słowa emocje i starali się wskazać czym różnią się emocje od uczuć. Rozpoznawali je na podstawie pojawiających się na ekranie różnych min i wyrazów twarzy. Swobodnie wypowiadali się na temat sytuacji, w których czuli emocje takie jak: ulga, tęsknota, ponurość, zakłopotanie, zachwyt, duma, żal, wstyd, pogarda, zazdrość, rozpacz i wiele innych. Wyrażanie emocji nie jest łatwe...


„Ania z Zielonego Wzgórza” odkrywa historię dziewczynki o niezwykłej wyobraźni i wrażliwym usposobieniu. Gdy Ania Shirley zostaje przygarnięta przez rodzeństwo Marylę i Mateusza, jej tułaczka po sierocińcach i rodzinach zastępczych kończy się, a zaczyna nowy etap w życiu. Mimo iż wcześniej doświadczyła wiele bólu i przemocy, potrafi nawiązać pełną, głęboką relację z nową rodziną.


Film pobudził młodych widzów do refleksji, pozwolił zastanowić się i odpowiedzieć na pytania: Czy doceniamy to, co mamy? Czy jesteśmy otwarci na wyrażanie swych uczuć? Jakie są nasze relacje z bliskimi, czym jest rodzina, jakie wartości są dla nas ważne?

 


Wychowawczyni - Beata Matusiak

 

 

Dzień Kobiet

Miłym wydarzeniem w naszej klasie był uroczyście obchodzony Dzień Kobiet. Chłopcy w dowód sympatii złożyli swoim koleżankom życzenia oraz wręczyli kwiaty i drobne upominki. Postarali się  wprowadzić panie w dobry nastrój podczas zabawy „koło fortuny” połączonej ze słodkimi nagrodami. Lekcja wychowawcza była pełna uśmiechu i radości.

Dziękuję chłopcom za zorganizowanie klasowego święta.

 

Wychowawczyni – Beata Matusiak

 

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 6