Dzisiaj jest piątek, 26 kwietnia 2024 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Szyderstwo z innych i siebie oczyszcza umysł. "

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

„Był taki wrzesień…”   1 września 1939 r. w polskich szkołach nie zabrzmiał dźwięk pierwszego dzwonka.

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

W środę, 19 czerwca 2019 r., na uroczystej gali pożegnaliśmy absolwentów naszej szkoły.

ŻEGNAJ SZKOŁO

W tym roku wyjątkowo wcześnie, gdyż już w środę, 19 czerwca, rozstaliśmy się ze szkołą na okres letniego wypoczynku.

Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

W przeddzień zakończenia roku szkolnego odbył się apel SU, na którym podsumowano całoroczną pracę uczniów.

Całoroczne podsumowanie pracy Spółdzielni Uczniowskiej "Plusik"

Spółdzielnia Uczniowska "Plusik" liczy 15 członków. Głównym celem działalności jest prowadzenie sklepiku szkolnego.

Ostatni występ

W dniu 12 czerwca o godz. 16.00 uczniowie klasy III A z koła teatralnego „Przyjaciele” zaprezentowali przedstawienie pt. „Poczekalnia”.  

  • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

  • POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

  • ŻEGNAJ SZKOŁO

  • Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

  • Całoroczne podsumowanie pracy Spółdzielni Uczniowskiej "Plusik"

  • Ostatni występ

Spotkanie autorskie z panią Renatę Piątkowską

W czwartek, 6 kwietnia 2017 r., gościliśmy w szkole  dla dzieci, której towarzyszyła lektorka p. Malwina Kożurno.

W spotkaniu wzięli udział p. Justyna Motyka z Biblioteki w Dworku, p. Sabina Jończyk, przewodnicząca Rady Rodziców, uczniowie klas I –IV wraz z nauczycielami. Pani Renata Piątkowska wprowadziła nas w świat swoich utworów. „To się nie mieści w głowie, czyli na wesoło z autorką książek dla dzieci” to temat przewodni spotkania. Rzeczywiście, było ciekawie i radośnie.

Pani Malwina Kożurno w wyjątkowy sposób przeczytała opowiadanie „Daleko jeszcze?” z książki „To się nie mieści w głowie”. Dzieciom bardzo podobała się opowieść, na buziach pojawiły się uśmiechy, co zauważyła sama autorka. Potem przedstawiła treść książki „Gdyby jajko mogło mówić”: „Dzieciom czasem przysłowia mylą się z przesądami i zwyczajami. Prawie każdy przecież maluje pisanki na Wielkanoc, ubiera choinkę na Boże Narodzenie, wypatruje pierwszej gwiazdki przed Wigilią, czy leje wosk w Andrzejki. Niby wszyscy to robimy, ale gdyby tak zapytać, co dokładnie kryje w sobie nazwa Śmigus-Dyngus, większość osób nie byłaby w stanie zbyt wiele powiedzieć. A jeśli będziecie wiedzieć więcej, to może nie pozwolicie tym zwyczajom zaginąć” – przekonywała autorka. Dzieci dowiedziały się, że niegdyś był mokry i suchy Śmigus. Suchy, który obecnie zaniknął, polegał na tym, że chłopcy delikatnie uderzali dziewczęta po łydkach wiązkami gałązek. Dyngus natomiast oznaczał chodzenie od domu do domu z życzeniami, w zamian za które każdy gospodarz obdarowywał odwiedzających pieniędzmi lub czymś do jedzenia. Pani Renata Piątkowska wyjaśniła także znaczenie wyrażenia „Prima Aprilis.”


Po przerwie, w drugiej części spotkania, p. Renata Piątkowska przekonywała uczniów do czytania książek, mówiła o tym, w jaki sposób czytanie uruchamia wyobraźnię i w kształtuje bogaty język. W zabawny sposób opowiedziała o sytuacjach, w których ci, którzy nie czytają, nie umieją dobrać właściwych słów, nieporadnie wypowiadając „yyy” i często nadużywają określenia „fajnie”. W emocjonujący sposób opowiedziała przygody kotki Wierusi, która uratowała swoje dzieci z tonącego statku. To poruszające opowiadanie jest zawarte w książce „Mruk. Opowiadania o kotkach, kotach i kociskach”. Ważne jest to, przekonywała autorka, żeby umieć dobrze się zachować wobec innych, ludzi i zwierząt. Warto wybrać dobro, bo wtedy „wokół serca pojawia się ciepełko”.


Na koniec spotkania podziękowaliśmy naszym Gościom, potem każde z dzieci miało okazję zamienić kilka słów z pisarką, a także zdobyć jej książkę z dedykacją.


Myślę, że było to bardzo dobre, udane i niezwyczajne spotkanie z autorką, której twórczość jest znana i doceniana.


Bardzo dziękuję Dyrekcji Szkoły, Radzie Rodziców, Nauczycielom za nieocenioną pomoc w organizacji spotkania, a Uczniom za piękne przyjęcie naszych Gości.

 


Bogusława Szczupak