Dzisiaj jest czwartek, 02 maja 2024 roku.

Cytat dnia: "Nikomu nie wolno drżeć przed nieznanym, gdyż każdy jest w stanie zdobyć to, czego pragnie i to, czego mu potrzeba. "

Dlaczego czytanie jest tak ważne?

„Czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw

i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów.”

J.  Iwaszkiewicz

Dlaczego czytanie jest tak ważne?

Z początkiem nowego roku szkolnego 2016/2017 warto przyjść do szkolnej biblioteki, by oprócz lektur obowiązkowych wypożyczyć na jesienne wieczory dobrą książkę. Dlaczego czytanie jest tak ważne?

Oto kilka jego zalet:

1. Książki uczą, dostarczają informacji, pobudzają nas do zadawania pytań.
  2. Rozwijają wyobraźnię, ćwiczą umysł, a to ma wpływ na naszą pomysłowość, zdolność twórczego, samodzielnego myślenia.
  3. Czytanie rozwija umiejętność wysławiania się, wzbogaca słownictwo, daje swobodę w mówieniu.
  4. Książki kształtują nasz charakter. Czytając je, poznajemy bohaterów w różnych sytuacjach życiowych, oceniamy ich postępowanie. Zastanawiamy się nad swoimi decyzjami, które podejmujemy.
  5. Czytanie ćwiczy pamięć.
  6. Uczy skupienia, twórczego wysiłku, cierpliwości.
  7. Jest ucieczką od nudy i niepowodzeń.
  8. Czytanie nie jest czasem straconym, jest znakomitą rozrywką, poprawia humor.
  9. Dzięki lekturze książek zdobywamy umiejętność poprawnego pisania.
  10. Dobra książka uczy wrażliwości, pomaga piękniej żyć.

Dobre książki są bardzo blisko Was, czekają w szkolnej bibliotece. Wystarczy przyjść, poszukać, wypożyczyć, zabrać je ze sobą i czytać.

Bogusława Szczupak