Dzisiaj jest niedziela, 31 maja 2020 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Z miłością jest jak z masłem. Od czasu do czasu trochę chłodu utrzymuje je w świeżości. "

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

„Był taki wrzesień…”   1 września 1939 r. w polskich szkołach nie zabrzmiał dźwięk pierwszego dzwonka.

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

W środę, 19 czerwca 2019 r., na uroczystej gali pożegnaliśmy absolwentów naszej szkoły.

ŻEGNAJ SZKOŁO

W tym roku wyjątkowo wcześnie, gdyż już w środę, 19 czerwca, rozstaliśmy się ze szkołą na okres letniego wypoczynku.

Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

W przeddzień zakończenia roku szkolnego odbył się apel SU, na którym podsumowano całoroczną pracę uczniów.

Całoroczne podsumowanie pracy Spółdzielni Uczniowskiej "Plusik"

Spółdzielnia Uczniowska "Plusik" liczy 15 członków. Głównym celem działalności jest prowadzenie sklepiku szkolnego.

Ostatni występ

W dniu 12 czerwca o godz. 16.00 uczniowie klasy III A z koła teatralnego „Przyjaciele” zaprezentowali przedstawienie pt. „Poczekalnia”.  

  • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

  • POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

  • ŻEGNAJ SZKOŁO

  • Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

  • Całoroczne podsumowanie pracy Spółdzielni Uczniowskiej "Plusik"

  • Ostatni występ

Uroczyste obchody Święta Patrona Szkoły

Kolejna rocznica urodzin gen. Władysława Sikorskiego stała się okazją zorganizowania w szkole noszącej Jego imię uroczystych obchodów Święta Patrona Szkoły.

 

20 maja, w przepiękny majowy poranek dyrekcja, zaproszeni goście, uczniowie wraz z opiekunami udali się w uroczystym pochodzie na Msze św. koncelebrowaną w intencji Społeczności Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi.

 

Następna część uroczystości odbyła się przed odnowionym z inicjatywy Rady Rodziców pomnikiem Patrona, gdzie wszystkich zgromadzonych powitał pan dyrektor Grzegorz Żak, po czym odśpiewano hymn państwowy przy akompaniamencie nowowiejskiej orkiestry dętej, a delegacja młodzieży złożyła wiązankę kwiatów na płycie pomnika w obecności pocztów sztandarowych organizacji działających w Nowej Wsi.

 

Trzecia część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego jeszcze raz powitała wszystkich uczestników święta, a następnie oddała głos panu dyrektorowi, który podziękował wszystkim zaproszonym gościom za przyjęcie zaproszenia. Wśród przybyłych na uroczystość byli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i kuratoryjnych, dyrektorzy szkół i instytucji działających na terenie Gminy Kęty, emerytowani nauczyciele, przedstawiciele straż pożarnej, braci górniczej oraz proboszcz parafii w Nowej Wsi. Do tego zacnego grona dołączyli w tym roku przedstawiciele Związku Sybiraków z Krakowa. Następnie pan dyrektor zaprosił wszystkich zgromadzonych do obejrzenia programu artystycznego tematycznie związanego z postacią generała Sikorskiego oraz II wojną światową.

 

Po akademii pan dyrektor odczytał pismo pani poseł Doroty Niedzieli skierowane do dyrekcji, rodziców i nauczycieli. Jako pierwszy przemówił do zgromadzonych poseł Józef Brynkus, który podziękował za zaproszenie na szkolną uroczystość i podkreślił jak wspaniałym patronem i wzorem do naśladowania dla uczniów i nauczycieli jest gen. Władysław Sikorski. Następnie głos zabrał wicewojewoda małopolski pan Zbigniew Starzec, który przekazał uczniom występującym w programie wyjątkowy prezent w postaci wejściówek do Parku Rozrywki w Zatorze. Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Krakowie pani Aleksandra Szemioth podziękowała za inicjatywę posadzenia sosny syberyjskiej upamiętniającej trudny los zesłańców. W dowód wdzięczności za zaproszenie przedstawiciele Związku przekazali szkolnej bibliotece komplet książek z serii wspomnieniowej „Tak było … Sybiracy”. O roli patrona i sztandaru w wychowaniu młodych pokoleń Polaków mówiła pani dyrektor Maria Nitka z Wadowickiej Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie. Następnie głos zabrał burmistrz Gminy Kęty pan Krzysztof Jan Klęczar.

 

Pani Małgorzata Chrostek podsumowała konkurs plastyczny, a następnie zaproszeni goście oraz delegacje z poszczególnych klas udali się powtórnie pod pomnik gen. Sikorskiego, aby zapalić znicz upamiętniający Patrona naszej szkoły i jego żołnierzy, którzy oddali życie w walce o wolną Polskę. Wspaniałym podsumowaniem obchodów Święta Patrona Szkoły było posadzenie w otoczeniu pomnika sosny syberyjskiej zgodnie z wolą Sybiraków, dla których gen. Władysław Sikorski jest wybitną postacią, bo dzięki podpisanemu przez niego polsko – sowieckiego układu możliwe stało się uwolnienie wielu Polaków z zesłania.

 

Tekst: Aleksandra Węglarz

foto: Joanna Gabryś / Kamilla Frysztacka - Info Kęty

video: Joanna Gabryś / Beata Dwornik