Dzisiaj jest czwartek, 28 maja 2020 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Krople w oku niezmierzone, tak zimno, kiedy Cię nie ma... "

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

„Był taki wrzesień…”   1 września 1939 r. w polskich szkołach nie zabrzmiał dźwięk pierwszego dzwonka.

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

W środę, 19 czerwca 2019 r., na uroczystej gali pożegnaliśmy absolwentów naszej szkoły.

ŻEGNAJ SZKOŁO

W tym roku wyjątkowo wcześnie, gdyż już w środę, 19 czerwca, rozstaliśmy się ze szkołą na okres letniego wypoczynku.

Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

W przeddzień zakończenia roku szkolnego odbył się apel SU, na którym podsumowano całoroczną pracę uczniów.

Całoroczne podsumowanie pracy Spółdzielni Uczniowskiej "Plusik"

Spółdzielnia Uczniowska "Plusik" liczy 15 członków. Głównym celem działalności jest prowadzenie sklepiku szkolnego.

Ostatni występ

W dniu 12 czerwca o godz. 16.00 uczniowie klasy III A z koła teatralnego „Przyjaciele” zaprezentowali przedstawienie pt. „Poczekalnia”.  

  • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

  • POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

  • ŻEGNAJ SZKOŁO

  • Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

  • Całoroczne podsumowanie pracy Spółdzielni Uczniowskiej "Plusik"

  • Ostatni występ

„Pan Tadeusz” w Domu Kultury w Kętach

7 lutego 2019 r. uczniowie z obu ósmych klas naszej szkoły udali się do Domu Kultury w Kętach na przedstawienie na podstawie wybranych fragmentów „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

 

 

 

Twórcy z Narodowego Teatru  Edukacji z Wrocławia postawili sobie za cel ambitne zadanie, aby w nowej inscenizacji teatralnej ukazać całe bogactwo gatunkowe utworu narodowego wieszcza. W cyklu dwunastu  scen – obrazów przedstawili główne wątki dramaturgiczne składające się na epopeję narodową. W swoim arcydziele Adam Mickiewicz dokonał syntezy wielu gatunków literackich, liryzm pomieszał z humorem, epicki porządek z dramatyczna tajemniczością i patosem, co starali się ukazać twórcy spektaklu oraz aktorzy.


Czym dla współczesnych Polaków jest dzieło Adama Mickiewicza?

Dla młodych ludzi, którzy w szkołach podstawowych po raz pierwszy stykają się z  „Panem Tadeuszem”, jest to bardzo trudne pytanie. Już sama lektura utworu romantycznego poety jest dla nastolatka dużym  wyzwaniem, który gubi się w gąszczu różnych tematów i wątków. Obejrzenie przedstawienia nie może zastąpić samodzielnej lektury „Pana Tadeusza”, ale na pewno pomoże utrwalić wiedzę na jego temat przed egzaminem ósmoklasisty.

Młodzi widzowie chętnie wypowiadali się na temat słabych i mocnych stron przedstawienia. W swoich recenzjach odnieśli się do gry aktorskiej, scenografii, muzyki i choreografii. Niektórzy uczniowie porównywali  przedstawienie z filmem „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

 

Grażyna Wasztyl / Aleksandra Węglarz