Dzisiaj jest czwartek, 28 marca 2024 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Jeżeli światło jest pierwszą miłością życia, czyż miłość nie jest pierwszym światłem serca?. "

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

„Był taki wrzesień…”   1 września 1939 r. w polskich szkołach nie zabrzmiał dźwięk pierwszego dzwonka.

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

W środę, 19 czerwca 2019 r., na uroczystej gali pożegnaliśmy absolwentów naszej szkoły.

ŻEGNAJ SZKOŁO

W tym roku wyjątkowo wcześnie, gdyż już w środę, 19 czerwca, rozstaliśmy się ze szkołą na okres letniego wypoczynku.

Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

W przeddzień zakończenia roku szkolnego odbył się apel SU, na którym podsumowano całoroczną pracę uczniów.

Całoroczne podsumowanie pracy Spółdzielni Uczniowskiej "Plusik"

Spółdzielnia Uczniowska "Plusik" liczy 15 członków. Głównym celem działalności jest prowadzenie sklepiku szkolnego.

Ostatni występ

W dniu 12 czerwca o godz. 16.00 uczniowie klasy III A z koła teatralnego „Przyjaciele” zaprezentowali przedstawienie pt. „Poczekalnia”.  

  • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

  • POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

  • ŻEGNAJ SZKOŁO

  • Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

  • Całoroczne podsumowanie pracy Spółdzielni Uczniowskiej "Plusik"

  • Ostatni występ

Wycieczka do Muzeum Zamkowego w Pszczynie

30 maja uczniowie klasy 2a SP mieli możliwość zwiedzenia zabytkowych wnętrz Zamku w Pszczynie, najpiękniejszej rezydencji w Śląskiem.

W XV wieku zamkiem pszczyńskim władali książęta piastowcy. Później zamek był sprzedawany kolejnym panom. Pierwszym rodem, który odegrał bardzo ważna rolę w dziejach i zamku, i Pszczyny, byli Promnitzowie. Nabyli oni Pszczynę w XVI wieku, a z tutejszego zamku uczynili piękną rezydencję w stylu renesansowym. Z czasem założyli oni i zamkowy park, a kolejni panowie z tego rodu przemienili renesansowy zamek w obiekt w stylu barokowym. Zarówno Anhaltowie, jak i urzędujący tu po nich Hochbergowie, starali się upiększać zamek. Ostatnia wielka przebudowa miała miejsce w drugiej połowie XIX wieku, za Hochbergów, którzy uczynili z Pszczyny ważny ośrodek kulturalny oraz miejsce, w którym kwitło życie towarzyskie. O wspaniałych uroczystościach urządzanych na pszczyńskim dworze krąży wiele opowieści, a o potędze dawnych właścicieli najlepiej świadczy ogromna ilość otaczających zamek budowli oraz jego wspaniałe wnętrza. Przypominają one o tym, jak ważnym miejscem był w początkach XX wieku pszczyński zamek. Wszak to właśnie tu w latach 1914-1917 mieściła się główna kwatera cesarska oraz sztab wojsk niemieckich, tu w czasie I wojny światowej urządzono wspaniałe apartamenty dla Wilhelma II - cesarza niemieckiego. Choć w czasie II wojny zamek był siedzibą różnych instytucji niemieckich, a w ostatniej fazie wojny - radzieckim szpitalem przyfrontowym, szczęśliwie przetrwał ten burzliwy okres. Dzięki temu już w 1946 roku udało się udostępnić jego wnętrza zwiedzającym, a utworzone tu Muzeum Zamkowe do dziś jest jedną z największych atrakcji turystycznych województwa śląskiego.

 

Zamek w Pszczynie to wspaniałe wnętrza. Wśród tych pomieszczeń, którym warto poświęcić więcej uwagi, znajdują się apartamenty cesarza Wilhelma II. Uwagę przyciąga też westybul z paradnymi schodami, które prowadzą na pierwsze piętro. Są one wzorowane na schodach w pałacu wersalskim, a ich największą ozdoba jest wspaniała balustrada. Turystów oczarować może także wspaniały korytarz, znany jako Galeria Lustrzana. Jego najstarsza część powstała w XVIII wieku, a jego największym walorem jest ciekawa dekoracja stiukowa. Znalazły się tu również obrazy, na których przedstawiono m. in. zamek w Książu oraz myśliwski zameczek w Promnicach. Ze względu na postać księżnej Daisy, wielkim zainteresowaniem turystów cieszą się też te wnętrza, które należały właśnie do niej. Sypialnia oraz salon mogą się pochwalić ciekawym wyposażeniem, choć i łazienka z wanną - basenem intryguje zwiedzających. Warto w czasie zwiedzania zamku zajrzeć i do tak ważnych pomieszczeń, jak apartamenty pana domu, biblioteka oraz Wielki Salon. Tu czekają na gości wspaniałe boazerie oraz imponujące żyrandole, które na każdym mogą zrobić ogromne wrażenie. Najważniejszym celem wycieczki do pszczyńskiego zamku jest jednak znajdująca się na I piętrze Sala Lustrzana - największa sala w pszczyńskiej rezydencji. To dwukondygnacyjne pomieszczenie znane jest dzięki licznym koncertom, które już w XVIII wieku stały się ważną atrakcją na tutejszym zamku.

 

Niebywałą atrakcją dla uczniów uczestników wycieczki było również zwiedzanie gotyckich piwnic zamku, gdzie usytuowana jest Zbrojownia. W sześciu kolejnych, sklepionych pomieszczeniach oraz przylegającym do nich korytarzu eksponowane jest europejskie i orientalne uzbrojenie z okresu od XVI po początek XX wieku. W zbrojowni prezentowana jest broń zaczepna i ochronna, przeznaczona do prowadzenia walki oraz broń myśliwska, sportowa i pojedynkowa. Do interesujących obiektów zaliczyć należy miecze katowskie, broń drzewcowa oraz długie lance kawalerii z XIX i XX wieku. Interesującą grupę reprezentują również kusze myśliwskie i tarczowe, niektóre zdobione inkrustacją z przedstawieniami figuralnymi. Najstarsza z nich, renesansowa, nosi datę wykonania 1534. Wśród broni ochronnej zobaczyć można pełną zbroję rycerską z ok. 1530 roku, polski kirys husarski z końca XVII wieku, hełmy zamknięte, moriony (XVI-XVII w.) oraz napierśniki i hełmy kirasjerskie z XIX stulecia. W jednym z pomieszczeń zbrojowni zapoznać się można z uzbrojeniem orientalnym, głównie z XVIII i XIX wieku. Eksponowane są tutaj między innymi: zbroja, hełmy, tarcza i szable perskie, pistolety i jatagany turecko-bałkańskie oraz japońskie miecze (katana) i zbroje samurajskie.

 

Stosunkowo licznie eksponowana jest broń nowsza, z 2 połowy XIX i XX wieku. Z okresem I wojny światowej, kiedy to na zamku w Pszczynie znajdowała się niemiecka Kwatera Główna, łączy się uzbrojenie z tamtego okresu. Do tamtych czasów nawiązują ponadto obrazy: Sztab wojenny cesarza Wilhelma II na tle zamku, portret księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV von Hochberg, adiutanta cesarza oraz jego małżonki, księżnej Daisy jako siostry Czerwonego Krzyża. Podczas I wojny światowej niosła ona pomoc jeńcom wojennym. W zbrojowni prezentowana jest również broń sieczna, mianowicie szable, które używane były, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, w Wojsku Polskim. Są to szable zarówno obcego pochodzenia jak i produkcji rodzimej wz. 1917, 1921 i 1934. Na uwagę zasługują obrazy przedstawiające polskich ułanów, pędzla Wojciecha Kossaka i Stanisława Ligonia oraz odlana z brązu plakieta z popiersiem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, która pochodzi z pomnika stojącego kiedyś na pszczyńskim rynku. W zbrojowni znajduje się ponadto sportowa broń sieczna i palna, pistolety pojedynkowe tarcze strzeleckie oraz fotografie dokumentów i członków przedwojennego Bractwa Kurkowego w Pszczynie. Pszczyna to wyjątkowe zabytki, a tutejszy zamek jest najważniejszym z nich. Nic dziwnego, że to miasto jest tak chętnie odwiedzane przez wycieczki z całego kraju, oraz przez turystów zagranicznych.

 

Dla uczniów klasy 2a wyjazd do Pszczyny był niewątpliwą atrakcją i przyjemnością. To nie tylko możliwość zwiedzania zabytkowych wnętrz zamku, ale również nauka historii.


Wycieczkę uprzyjemniliśmy sobie pysznymi pszczyńskimi lodami. Po powrocie czekała na nas w szkole słodka niespodzianka. Z okazji Dnia Dziecka Rada Rodziców Szkoły ufundowała każdemu uczniowi słodycze i soczki owocowe.


Dziękujemy!

 

Wychowawczyni - Barbara Ba-Gawęda