Dzisiaj jest niedziela, 31 maja 2020 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Z miłością jest jak z masłem. Od czasu do czasu trochę chłodu utrzymuje je w świeżości. "

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

„Był taki wrzesień…”   1 września 1939 r. w polskich szkołach nie zabrzmiał dźwięk pierwszego dzwonka.

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

W środę, 19 czerwca 2019 r., na uroczystej gali pożegnaliśmy absolwentów naszej szkoły.

ŻEGNAJ SZKOŁO

W tym roku wyjątkowo wcześnie, gdyż już w środę, 19 czerwca, rozstaliśmy się ze szkołą na okres letniego wypoczynku.

Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

W przeddzień zakończenia roku szkolnego odbył się apel SU, na którym podsumowano całoroczną pracę uczniów.

Całoroczne podsumowanie pracy Spółdzielni Uczniowskiej "Plusik"

Spółdzielnia Uczniowska "Plusik" liczy 15 członków. Głównym celem działalności jest prowadzenie sklepiku szkolnego.

Ostatni występ

W dniu 12 czerwca o godz. 16.00 uczniowie klasy III A z koła teatralnego „Przyjaciele” zaprezentowali przedstawienie pt. „Poczekalnia”.  

  • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

  • POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

  • ŻEGNAJ SZKOŁO

  • Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

  • Całoroczne podsumowanie pracy Spółdzielni Uczniowskiej "Plusik"

  • Ostatni występ

Indiańskie opowieści

 

Kiedy zapada zmrok i robi się bardzo cicho, słuchamy indiańskich opowieści.

 

 

 


Daria Bies jako Wielki Wódz plemienia Hopi - Biały Mustang i Emilia Zątek w roli wodza plemienia Cherokee - Niedościgłego Jastrzębia opowiedziały czwartoklasistom – Bladym Twarzom – historię o czterech wiatrach.

Jako pierwsza przybyła  Aleksandra Trojan - Kabinoka - wiatr północny. „Mówią o mnie dzika, zimna okrutna... mhhh... uhh… Nie trzeba wielu słów, by powiedzieć prawdę. Mieszkam wśród gór lodowych w krainie wiecznych śniegów…

Po niej zawiał wiatr zachodni – Sylwia Grabska – Kabeyun. Psotnica odpowiedzialna za nieurodzaje, atakująca jak rozjuszony niedźwiedź.

A potem leniwy Shoondasi - wiatr południowy – Wiktoria Kruczała. „Mam swoją siedzibę daleko na południu, w ospałym, sennym blasku słońca, w nigdy niekończącym się lecie. (…) Z moich ust wypuszczam dym, okrywając niebo mgłą i chmurami, napełniając powietrze senną łagodnością i tworząc na wodzie skrzące załamania. Jako zobojętniała i beztroska miałam w swym życiu tylko jeden cierń, w sercu tylko jedno zmartwienie…”

Wabun - wiatr wschodni – Emilia Rusin – to ostatni z wiatrów, które pojawiły się na scenie. „To ja przynoszę poranek dnia i jego srebrne strzały rozpraszające ciemność nad wzgórzami i dolinami. Mój głos budzi uśpione wioski, przyzywa jelenie. Wiodę cudowne, spokojne, pełne błogości życie. Lecz kiedyś poczułam, że  samotność mi doskwiera, że czegoś mi brakuje na mym niebie… Chociaż ptaki śpiewały mi wesoło, chociaż dzikie kwiaty prerii napełniały powietrze cudną wonią, nie cieszyła mnie już powitalna pieśń lasów i rzek, serce me było ciche i zasmucone, ponieważ byłam samotna…"

Każda opowieść ma swój kres. I ta dobiegła końca, ale żegnając się ze słuchającymi, wodzowie i  indiańskie wiatry mówiły, że na pewno jeszcze kiedyś ich ścieżki się zejdą.

Aktorki – Wiktoria Kruczała, Daria Bies, Emilia Zątek, Sylwia Grabska, Emilia Rusin, Aleksandra Trojan -  nie tylko zagrały na scenie, ale również stworzyły scenariusz, dekorację, kostiumy i muzykę do przedstawienia. Pomagali im Patryk Naglik i Piotr Wójcik.


Agata Mazur