Dzisiaj jest niedziela, 31 maja 2020 roku.
Zaloguj się
Zarejestruj się

Zespół szkolno-gimnazjalny w Nowej Wsi

Cytat dnia: "Z miłością jest jak z masłem. Od czasu do czasu trochę chłodu utrzymuje je w świeżości. "

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

„Był taki wrzesień…”   1 września 1939 r. w polskich szkołach nie zabrzmiał dźwięk pierwszego dzwonka.

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

W środę, 19 czerwca 2019 r., na uroczystej gali pożegnaliśmy absolwentów naszej szkoły.

ŻEGNAJ SZKOŁO

W tym roku wyjątkowo wcześnie, gdyż już w środę, 19 czerwca, rozstaliśmy się ze szkołą na okres letniego wypoczynku.

Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

W przeddzień zakończenia roku szkolnego odbył się apel SU, na którym podsumowano całoroczną pracę uczniów.

Całoroczne podsumowanie pracy Spółdzielni Uczniowskiej "Plusik"

Spółdzielnia Uczniowska "Plusik" liczy 15 członków. Głównym celem działalności jest prowadzenie sklepiku szkolnego.

Ostatni występ

W dniu 12 czerwca o godz. 16.00 uczniowie klasy III A z koła teatralnego „Przyjaciele” zaprezentowali przedstawienie pt. „Poczekalnia”.  

  • Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

  • POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

  • ŻEGNAJ SZKOŁO

  • Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie roku szkolnego 2018/19

  • Całoroczne podsumowanie pracy Spółdzielni Uczniowskiej "Plusik"

  • Ostatni występ

CIEKAWOSTKA: Jak widzi i słyszy pies?

Słuch i wzrok służą psu do tworzenia jego świata. Zmysły te bardzo różnią się od zmysłów ludzkich, dlatego często trudno nam zrozumieć czworonoga, z którym mieszkamy pod jednym dachem.

 

Jeśli choć trochę dowiemy się, jak pies czuje, słyszy, widzi, z pewnością łatwiej będzie nam porozumieć się z naszym czworonożnym przyjacielem.  Zajrzyjmy do świata psich zmysłów...

 

Jak pies czuje?

 

Wydaje się to nieprawdopodobne, ale psy mogą rozpoznać nawet pół miliona zapachów. Węch jest najważniejszym psim zmysłem. To on a nie wzrok, opisuje czworonogom świat. W oparciu o zapach zwierzęta prowadzą swoje życie społeczne, nawet jeśli na co dzień nie spotykają się z innymi "Azorami".

 

Każdy właściciel psa zna jego "dziwaczne zachowania". Gdy nasz pupil biega od miejsca do miejsca i węszy, choć niczego nie szuka, prowadzi pewnego rodzaju rozmowę listowną. Na krzakach, kamieniach, murach "odbiera maile" od innych psów. Z pozostawianych tam śladów czyta dużo więcej niż nam się wydaje. Łatwiej nam będzie to zrozumieć, gdy uzmysłowimy sobie, że nabłonek węchowy, a więc część nosa, w której umieszczone są receptory zapachowe, ma u psa powierzchnię ok. 170 cm kw., a u człowieka - zaledwie 5 cm kw. Podczas, gdy my mamy zaledwie 40 mln receptorów zapachów, psy - zaopatrzone w aż 2 mld takich komórek.

 

Coś, co ludzie nazywają "czuciem strachu", to również węch. To za pomocą umieszczonego na końcu nosa zwoju Gruenberga, zwierzę z dużym wyprzedzeniem odbiera feromony alarmujące o niebezpieczeństwie.

 

Psy pracują w szpitalu z dziećmi z oddziałów onkologicznych, w przedszkolach czy szkołach z dziećmi zdrowymi, osobami starszymi czy dziećmi niepełnosprawnymi, a także w zajęciach w ośrodkach specjalistycznych. Na całym świecie powstało wiele prac naukowych dotyczących dogoterapii. Specjaliści przekonują, że to, że psy wyczuwają u ludzi stany zagrażające ich życiu, również ma związek z ich węchem. Dzięki niemu czują i zapamiętują zapach wydzielany przez człowieka, który jednocześnie kojarzy im się z nerwowymi sytuacjami w ich życiu. Za pomocą węchu są w stanie np. wyczuć zbliżający się napad epilepsji.

 

Jak pies słyszy?

 

To drugi najsilniej rozwinięty psi zmysł. Słuch u psów spełnia dużo większą rolę niż wzrok. Uszy to psie radary, którymi odbierają dźwięki niedostępne dla ludzi. Poruszane przez 17 mięśni, potrafią ustawić się tak, aby wyłapać najdrobniejszy nawet szmer. Człowiek słyszy od 22 kHZ, a psy od 45 kHz. Ta wrażliwość sprawia, że głośne dźwięki są bardzo nieprzyjemne dla psich uszu, a dłużej trwające mogą uszkodzić narząd słuchu. To stąd bierze się nerwowe zachowanie zwierząt, gdy słyszą np. człowieka grającego na piszczącym instrumencie. Dzięki umiejętności odbierania ultradźwięków często wydaje się, że psy mają szósty zmysł - słyszą dźwięki, o których nie mamy pojęcia. To dzięki niemu psy z dużej odległości lokalizują inne psy oraz rozpoznają dźwięki jakie wydają czworonożni koledzy. Mogą to robić nawet z odległości 250 m.

 

Zdolność słyszenia u psów zależy nie tyle od rasy, ale od wielkości psa. Duże psy słyszą dźwięki niższe dzięki większej czaszce i tym samym większej odległości między uszami, natomiast małe pieski słyszą dźwięki o wyższej częstotliwości.

 

Jak widzi pies?

 

Psie oko ma bardzo podobną budowę anatomiczną do ludzkiego. Zbudowane jest z rogówki, źrenicy, siatkówki i soczewki. Jednak mimo takiej samej budowy narządu, psy zupełnie inaczej odbierają rzeczywistość niż ludzie.

 

Przede wszystkim wzrok psa jest dobrze przystosowany do polowań. W końcu zwierzęta, zanim jeszcze udomowił je człowiek, jakoś musiały zdobywać pożywienie. Nie ważne czy duży, czy mały - wszystkie doskonale widzą szybko poruszające się przedmioty w oddali. Gorzej jednak z przedmiotami nieruchomymi. Zwierzęta mają kłopot z ocenianiem odległości i perspektywą. Za to pole widzenia psa jest znacznie szersze niż nasze (ok. dwukrotnie). Oznacza to, że psy widząc w promieniu 250 stopni, oglądają świat panoramicznie. Psy słabiej koncentrują się na przedmiotach leżących blisko nich.

 

Zauważymy to łatwo, gdy tuż przed nim położymy coś małego do jedzenia. Najpierw zacznie szukać tego nosem (węchem). Również podczas zabaw "nos w nos" z właścicielem, pies widzi swojego pana nieostro. Właśnie dlatego w bliskim kontakcie pies zaczyna obwąchiwać i lizać. Niektórzy porównują psy do ludzi - daltonistów.

 


W rzeczywistości psy odróżniają kolory, ale nie wszystkie i znacznie słabiej niż ludzie. Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Kalifornii pokazały, że psy widzą ciemnoniebieski, jasnoniebieski, szary, jasnożółty, ciemnożółty (wpadający w brąz) i bardzo ciemny szary, natomiast gorzej radzą sobie z czerwienią i zielenią, które odbierają zbieżnie. Przypuszcza się, że widzą je jako ciemny szary lub nawet czarny.

 

Zwierzęta widzą też ostrzej przy niskim natężeniu światła, a gorzej, kiedy jest bardzo jasno - choćby w słoneczny letni dzień. Choć do wzroku kota jest im daleko, w nocy i o świecie widzą dużo lepiej niż ludzie.

 

źródło: http://ulubiency.wp.pl